Nagios – система IT мониторинга

Nagios — система моніторингу серверів, служб, мережевих протоколів, мережевої інфраструктури

 

 

 

Система моніторингу Nagios, через зазначений період часу, перевіряє доступність хостів, сервісів і надсилає повідомлення на пошту, за допомогою СМС, або іншим самописним скриптом. Також у Nagios є cgi інтерфейс і, використовуючи веб-сервер (наприклад, apache), можна дивитися статус служб, хостів, протоколів, змінювати налаштування сповіщень (і деякі інші), графіки (також потрібна бібліотека GD), карту (дерево) об’єктів моніторингу.

Деякі можливості Nagios моніторингу

  • Моніторинг мережевих служб (SMTP, POP3, IMAP, FTP, SSH, HTTP, NNTP, PING та ін.)
  • Моніторинг ресурсів сервера (навантаження процесора, використання дисків тощо). Інформація з віддалених серверів збирається за допомогою доповнення (агента) NRPE addon
  • Можливість користувачам розробити їхні власні перевірки служб
  • Повідомлення, коли хост недоступний і коли доступ до нього відновлено
  • Автоматична ротація логів
  • Веб-інтерфейс для перегляду статусу мережі, повідомлень та історії моніторингу, лог файлів тощо. Так само є можливість зберігати результати перевірок у базі даних mysql за допомогою доповнення NDOUtils addon. Це дає можливість розробити новий веб-інтерфейс і побудувати свої графіки
  • Розподілений моніторинг (Distributed Monitoring), тобто моніторинг з декількох серверів, за великої кількості хостів, а результати і статуси відправляються на головний сервер
  • Підтримка віддаленого моніторингу через шифровані тунелі SSH або SSL

 

Налаштування Nagios здійснюється через конфігураційні файли програми.

У Nagios є 2 методи перевірки статусу служб: “активні перевірки” (Active Checks) і “пасивні перевірки” (Passive Checks). Активна перевірка здійснюється прямо з сервера, де встановлена система моніторингу, за допомогою логіки Nagios програми та її плагінів перевірки статусу служб. Пасивна перевірка полягає в тому, що сама перевірка статусу служб, хостів, мережевих протоколів здійснюється зовнішньою програмою, а не самою Nagios системою, результати перевірки передаються Nagios програмі.

Активні перевірки (Active Checks) – часто використовуваний метод перевірки статусу об’єкта моніторингу, який здійснюється безпосередньо Nagios програмою. Під час встановлення системи моніторингу встановлюються плагіни перевірки статусу служб (nagios-plugins). Таким чином, за допомогою логіки програми Nagios і плагінів, проводиться активна перевірка статусу хостів. Наприклад, плагін перевірки HTTP за допомогою команди check_http, перевірка статусу ФТП за допомогою Нагіос плагіна і його команди check_ftp тощо. Також є можливість додати свої плагіни перевірки будь-яких інших потрібних служб. Активна перевірка проводиться регулярно з інтервалом, зазначеним у налаштуваннях check_interval і retry_interval. Також є можливість запуску перевірки в будь-який потрібний момент.

Пасивні перевірки (Passive Checks) – метод перевірки статусу об’єктів моніторингу, коли Nagios не здійснює саму перевірку. Перевірка здійснюється зовнішніми програмами і навіть з інших серверів, а сам результат перевірки (статус) надсилається Nagios програмі. Пасивна перевірка використовується також під час розподіленого моніторингу (distributed monitoring). Зовнішня програма перевіряє статус хоста або служби, записує результат у так званий “external command file” (файл зовнішньої команди), який зазначено в головному конфігурі через параметр “command_file”. Потім Nagios читає “external command file” і поміщає результат усіх пасивних перевірок у чергу для подальшої обробки. Черга та сама, що використовується для зберігання результатів активних перевірок. Таким чином статус інформація від зовнішніх програм може бути інтегрована з Nagios. Можливість віддаленим хостам відсилати результати пасивних перевірок на сервер моніторингу надається за допомогою доповнення розробників NSCA addon.

Доповнення Nagios (Nagios Addons)

  • NRPE – дає змогу запускати плагіни перевірки навантаження, дискового простору, інших параметрів на віддаленому Linux/Unix сервері.
  • NSCA – дає змогу відсилати результати пасивних перевірок з віддалених Linux/Unix хостів демону Nagios на сервері моніторингу.
  • NDOUtils – дає можливість зберігати всю статусну інформацію програми Nagios у базі даних Mysql.

 


Где купить? По вопросам приобретения обращайтесь к нам