Програмний комплекс опрацювання інженерних вишукувань і проектування генеральних планів

 

 

 

Програмний комплекс являє собою відкритий набір сумісних програмних продуктів для платформи ZWCAD, призначених для розв’язання завдань інженерних вишукувань, геоінженерного проєктування і ГІС інженерного призначення.

 

Комплекс “GEO+CAD” складається з програмних засобів – “Інвент-Град”, “CAD RTR”, “ТОПОКАД”, “ІНФОКАД”, “ЗЕМКАД”, “CAD RELIEF”, “ПЛАНІКАД”, “ІНЖКАД”.

 

                  


“ІНВЕНТТ-ГРАД” – СИСТЕМА АВТОМАТИЗОВАНОГО ОБРОБЛЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ТОПОГРАФО-ГЕОДЕЗИЧНИХ І КАДАСТРОВИХ РОБІТ

Програма “Інвент-ГРАД” призначена для обробки результатів топографо-геодезичних і кадастрових робіт.

Основні функції:

  • суворе зрівнювання лінійно-кутових і полігонометричних мереж, теодолітних ходів, різних зарубок та їхніх
  • поєднань за методом найменших квадратів;
  • суворе зрівнювання мереж нівелювання;
  • обробка наземних топографічних зйомок;
  • перетворення координат пунктів на площині та в просторі;
  • створення кадастрових об’єктів;
  • формування графічних і текстових звітних документів.

За результатами зрівнювання геодезичних мереж виконується оцінка точності визначення пунктів та їхніх елементів. Використання загального каталогу пунктів проєкту на район робіт забезпечує автоматичний зв’язок окремих геодезичних мереж, даючи змогу розглядати геодезичне обґрунтування проєкту як єдине ціле. Для пошуку грубих помилок вихідних даних розроблено спеціальну систему попередньої діагностики та дворівневу систему апробації мережі.

Обробка топографічних зйомок виконується з урахуванням типів приладів та їх метрологічних характеристик. Можливий імпорт даних із польових накопичувачів будь-яких електронних тахеометрів за допомогою конвертора.

Підсистема обробки кадастрової інформації дає змогу виконувати обробку як окремих ділянок, так і кадастрових масивів (кварталів, районів, населених пунктів). Враховано можливість зміни складу семантичної інформації, а також застосування різних стандартних класифікаторів (словників), включно з власними. Система дає змогу також змінювати, додавати будь-які поля в базі даних.

Реалізовано гнучкий механізм експорту/імпорту кадастрової інформації на основі шаблону, що задає ключові поля, набір даних для кожного рядка та їхній формат. Під час імпорту файлу обмінного формату виконується контроль геометричної коректності опису та унікальності точок контурів.

Формування графічних і текстових звітних документів виконується на основі шаблонів. Підтримується можливість створення і використання звітних документів і креслень довільної форми.

Модуль перетворень координат точок дає змогу виконувати такі перетворення:

  • прямокутні в геодезичні;
  • геодезичні в прямокутні;
  • з однієї зони Гаусса-Крюгера в іншу;
  • за ключем;
  • за опорними точками.
  • ряд просторових перетворень.

Для багаторазових залежних перетворень підтримується технологія ланцюжків – послідовних перетворень координат, за яких координати, отримані на попередньому етапі, є вихідними для наступного етапу.

Система “Інвент-ГРАД” може також застосовуватися при створенні державного геодезичного обґрунтування, виконанні інженерних вишукувань, побудові кадастрових систем, геодезичному забезпеченні будівництва, виконанні маркшейдерських робіт та ін.

Вхідні дані

Польові журнали, схеми, текстові файли довільного формату, файли даних, отримані з електронних тахеометрів. Введення і редагування даних у системі виконується в електронних таблицях, форма яких максимально наближена до форм польових журналів і може налаштовуватися на введення певної інформації. Введення і редагування даних супроводжується семантичним і синтаксичним контролем інформації, що вводиться.

Вихідні дані

Графічні креслення у вигляді схем і кадастрових планів. Текстові звіти, що містять результати зрівнювання геодезичних мереж і обробки топографічної зйомки, пояснювальні записки, каталоги координат тощо. Текстові файли координат пунктів і пікетів (формат TXT і GBD) для передавання в інші системи (ZWCAD та ін.). Файл IN4 для експорту/імпорту кадастрових даних в інші бази даних.

Комплект постачання

Програму поставляють на компакт-диску (CD) у вигляді дистрибутивного набору для інсталяції (“help” у самій системі), крім того, на диску представлено документацію у вигляді DOC-файлу, додано посібник користувача та електронний ключ захисту “HASP”.

Використані нормативні документи

СНиП 11-02-96 “Інженерні вишукування для будівництва. Основні положення”, СНиП 3.01.03-84 “Геодезичні роботи в будівництві”, СП 11-104-97 “Інженерно-геодезичні вишукування для будівництва”.

 


«CAD RTR»  – ПРОГРАМА УСУНЕННЯ СПОТВОРЕНЬ У РАСТРАХ

 

Програма “CAD RTR” (Raster-Transformer) усуває спотворення в растрах, отриманих методом сканування, шляхом їх нелінійної трансформації. Програмне відновлення растра – необхідна частина технологічного процесу з оцифрування карт.

Програма дає змогу усунути спотворення в растрах будь-якого характеру перед їх векторизацією. Програма здійснює прив’язку растра до довільної прямокутної системи координат.

Для ефективного створення растрової підоснови за допомогою “CAD RTR” можна використовувати сканери формату A3.

Доцільним є застосування “CAD RTR” спільно з “ТОПОКАД”.

“CAD RTR” входить до “ТОПОКАД” (комплект для вишукувачів).

Вхідні дані

Растр і точки прив’язки – тіки (зазвичай вузли координатної сітки або реперні точки, кількість тіків не обмежена).

Вихідні дані

Максимально достовірно трансформований растр, обрізаний за заданим прямокутником.

Є два варіанти постачання:

  • додаток “CAD RTR” для ZWCAD – з розширеними можливостями, зокрема, з візуальним завданням цільових координат, використовуючи прив’язку до об’єктів векторної підоснови;
  • “CAD RTR”, як програма, що працює автономно в середовищі Windows.

 


“ТОПОКАД” – ПРОГРАМА СТВОРЕННЯ ЦИФРОВИХ МОДЕЛЕЙ МІСЦЕВОСТІ ТА ВЕЛИКОМАСШТАБНИХ ТОПОГРАФІЧНИХ ПЛАНІВ

 

Програма “ТОПОКАД” призначена для створення цифрових моделей місцевості (ЦММ) і великомасштабних топографічних планів масштабів 1:500 – 1:5000 у середовищі ZWCAD. Програма дає змогу викреслювати всі стандартні вітчизняні топографічні умовні знаки – точкові, лінійні, смугові та площадні.

У програмі використовується стандартний топографічний класифікатор. Програма забезпечена вбудованою довідково-нормативною базою знань гіпертекстового типу за правилами креслення топографічних знаків. Крім того, реалізовано режим “асистента” – ковзної супровідної підказки про правильне викреслювання обраних знаків.

На основі програми можна модифікувати і поповнювати класифікатор і бібліотеку умовних знаків, створювати спеціалізовані спрощені системи картографування, зокрема для різних видів кадастрових планів (земель, нерухомості, інженерних мереж тощо).

Програма має спеціалізований редактор топографічних планів, що містить розширені можливості роботи з шарами, креслення, розширеного редагування (інверсія, випрямлення і т. д.) і конструювання контурів на основі наявних, функції картометрії. Програма містить модуль захисту dwg-файлів “CAD PROTECTOR”.

Вхідні дані

Відсканована підоснова або оцифрована в контурах модель ситуації.

Вихідні дані

Картовані цифрові моделі (і кондиційні топоплани) в середовищі ZWCAD, які можуть використовуватися як у ГІС, так і проєктувальниками.

Використані нормативні документи

СНиП 11-02-96 “Інженерні вишукування для будівництва. Основні положення”, СП 11-104-97 “Інженерні вишукування для будівництва”, “Умовні знаки для топографічних планів масштабів 1:5000, 1:2000, 1:1000, 1:500”, М.: Надра, 1989 р., затв. ГУГК при РМ СРСР 25.11.86.

 


“ІНФОКАД” – програма створення інформаційно-картографічних баз даних

 

Програма “ІНФОКАД” призначена для створення інформаційно-картографічних баз даних.

Програма застосовується для створення користувачем “карт-баз даних”.

Вхідні дані

Карти – креслення у форматі ZWCAD, бази даних (таблиці та форми) в Access 2000.

Вихідні дані

“Карта-база даних” для конкретного користувача.

 

 


“CAD RELIEF” – програма побудови тривимірних моделей рельєфу поверхні, карт в ізолініях, розв’язання задач на моделях рельєфу та вертикального планування

 

Програма дає змогу виконувати побудову тривимірних моделей рельєфу поверхні у вигляді тривимірних граней і карт в ізолініях, розв’язує задачі над моделями рельєфу та задачі вертикального планування.

Основні функції.

Побудова максимально достовірної для даної вхідної інформації тривимірної поверхні. Програма забезпечує якість, відсутність обмежень на об’єм (кількість точок), швидкодію розрахунку тріангуляції, побудови горизонталей і розв’язання інженерних задач. Вихідні дані для побудови тривимірної тріангуляції можна отримати з різних джерел (текстові файли, креслення, горизонталі) і використовувати їх безпосередньо або створити на їхній основі бази геоточок. Крім того, програма має можливість отримання пікетів за кресленнями топооснови “ТОПОКАД”, що дає змогу використовувати ці креслення для побудови моделей рельєфу. Під час зчитування пікетів із файлу програма дає можливість встановлювати номери колонок для зчитування номерів пікетів і координат X, Y, Z, а також встановлювати тип роздільника. Обмеження на кількість пікетів, на точність координат відсутні.

Побудова поверхні з урахуванням безлічі меж і структурних ліній різних типів (укоси, тальвеги, хребти, озера, острови, річки, дороги, канави, межі перепланування території тощо). Як структурні лінії використовують і горизонталі. Усе це “засипається” на вхід, а тривимірна модель створюється в просторі “за кадром”, автоматично. Вам менше часу доведеться витратити на те, щоб робити фліпи, видаляти зайві трикутники або добудовувати трикутники вручну.

Викреслювання поверхні різними способами.

Редагування поверхні з використанням попередніх незгладжених горизонталей, що динамічно змінюються, даючи змогу перекидати ребра суміжних трикутників (фліп), щоб малюнок горизонталей точніше відповідав реальному рельєфу, а також додавати, змінювати (у плані та за висотою) та видаляти точки й грані.

Локальна реструктуризація побудованої поверхні за допомогою структурних ліній різних типів (зробити тріангуляцію керованою), тобто можливе “проведення” структурних ліній по вже побудованій тріангуляції, що дуже зручно під час моделювання складних техногенних змін земної поверхні.

Побудова згладжених різними способами високоякісних горизонталей (ізолінії) будь-якого перерізу, розміщених на відповідних рівнях, надписати їх, проставити берг-штрихи.

Розпізнавання моделей рельєфу, створених у кресленні ZWCAD системами CREDO. Поверхні можна переносити і масштабувати; перевірити модель рельєфу на наявність у ній невидимих оку “дірок”, дубльованих трикутників, що дублюють і перехльоснулися, і внести виправлення автоматично.

Передача побудованої моделі рельєфу для зовнішніх розрахункових програм сторонніх розробників.

Визначення траєкторій стоку і областей накопичення рідини на моделі рельєфу. Моделювання стоку ведеться з урахуванням коефіцієнтів вбирання в ґрунт. Це завдання використовується, наприклад, під час моніторингу аварій на нафтопроводах.

Програма дає змогу:

  • визначити позначку Z у будь-якій точці в межах моделі рельєфу;
  • здійснювати розстановку пікетів у вузлах заданої регулярної сітки. При цьому у пікетів автоматично інтерполюються і проставляються їхні “чорні”, “робочі” і “червоні” позначки, якщо вони розставляються в межах моделей рельєфу;
  • здійснювати “натягування” плоских 2D-ліній на тривимірну модель рельєфу з метою отримання їхніх реальних 3D-аналогів. Наприклад, отримання тривимірної межі ділянки або тривимірних меж ґрунтової дороги;
  • виконувати побудову тривимірної моделі наявної забудови;
  • проводити розрахунок реальних, а не проективних площ укосів;
  • здійснювати розрахунок кольорових картограм. Інтенсивність кольору і густота штрихування залежить від величини середньої “робочої” позначки квадрата (контуру). Усі параметри розмальовки налаштовуються користувачем;
  • виконувати побудову креслень “чорного” профілю за заданою ламаною віссю траси;

Програма виконує та оформляє креслення.

Загалом, програма дає змогу доповнити цифрові моделі місцевості (ЦММ) моделями рельєфу (ЦМР), використовувати ці моделі для архітектурного моделювання та розв’язувати на них задачі САПР вертикального планування, побудову профілів і картограм.

Вхідні дані

Точки, межі, структурні лінії.

Вихідні дані

Тривимірні моделі рельєфу і карти в ізолініях у середовищі ZWCAD, результати розв’язання інженерних задач над рельєфом.

Використані нормативні документи

ГОСТ 21.508-93 “СПДС. Правила виконання робочої документації генеральних планів підприємств, споруд і житлово-цивільних об’єктів”.

 

 


“ПЛАНІКАД” – ПРОГРАМА ДЛЯ ПРОЕКТУВАННЯ ГЕНЕРАЛЬНИХ ПЛАНІВ І ВЕРТИКАЛЬНОГО ПЛАНУВАННЯ ОБ’ЄКТІВ ПРОМИСЛОВОГО ПРИЗНАЧЕННЯ ТА МІСЬКОЇ ЗАБУДОВИ

 

Програма “ПЛАНІКАД” призначена для проектування генеральних планів і вертикального планування об’єктів промислового призначення, міської забудови та спеціальних об’єктів у середовищі ZWCAD. Отримувані за допомогою програми креслення повністю відповідають вимогам ГОСТ 21.508-93 “Правила виконання робочої документації генеральних планів підприємств, споруд і житлово-цивільних об’єктів”.

Основні функції:

  • виконання горизонтального планування;
  • організація рельєфу (вертикальне планування і побудова картограми земляних робіт);
  • виконання зведеного плану інженерних мереж;
  • виконання проєкту благоустрою та озеленення.

Горизонтальне планування. “ПЛАНІКАД” дає змогу швидко розбити вулично-дорожню мережу, нанести на генплан будівлі та споруди, сходи, майданчики й пішохідні доріжки, розбити будівельну геодезичну сітку, проставити всі необхідні координати та розміри.

Організація рельєфу включає всі функції програми “CAD RELIEF” і крім того можливості вертикального планування.

Під час виконання вертикального планування програма здатна розставляти опорні точки планування на осях проїздів, усередині кварталів і в кутах вимощення, а також в інших характерних точках проєктованого майданчика, а також пов’язувати опорні точки стрілками похилопокажчиків. Програма легко і наочно виконує моделювання майбутнього “червоного” (проєктного) рельєфу, редагуючи отриману “опорну мережу”, водночас автоматично перераховує пов’язані з точкою, яку редагують, позначки і похилопокажчики.

Програма передбачає поєднання методу опорних точок і методу “червоних” горизонталей під час побудови проектного рельєфу.

Програма має універсальний редактор усіх типів пікетів, таких як: “чорні” пікети, станції тахеометричної зйомки, “червоні” пікети, опорні точки на осях проїздів, опорні точки планування, опорні точки в кутах вимощення.

Програма дає змогу:

  • проектувати тривимірні моделі червоних укосів з автоматичним визначенням лінії виходу укосу на рельєф – “чорний” або “червоний”;
  • розраховувати картограми земляних робіт з урахуванням безлічі меж, укосів, підпірних стінок і “плям” під будівлями і спорудами;
  • вести розрахунок декількох послідовних картограм: зняття рослинного ґрунту, заміна непридатного ґрунту, остаточна картограма;
  • розрахувати баланс земляних мас (відомості обсягів земляних мас).

Зведений план інженерних мереж. За допомогою цього розділу виконується розводка і суміщення інженерних мереж на проектованому майданчику, надписування їх, швидке проставлення всіх необхідних координат і розмірів. У програмі передбачена довідкова система щодо нормативних відстаней у плані між різними інженерними мережами.

Благоустрій та озеленення. Виконуючи завдання ландшафтного проектування, програма здатна “посадити” дерева і чагарники. Блоки дерев, чагарників, що розставляються, з одного боку, відповідають позначенням, прийнятим на генплані, а з іншого боку, є насправді тривимірними блоками, придатними для повноцінної тривимірної візуалізації проектованого майданчика. У розділі присутні такі функції, як: моделювання росту дерев і чагарників; автоматичне “підняття” на рельєф блоків дерев, чагарників.

Аналогічно програмою вирішуються завдання проектування малих архітектурних форм. Користувачеві надається можливість легко додавати і використовувати свої блоки малих архітектурних форм.

Програмні модулі проставляння позиційних позначень елементів озеленення та малих архітектурних форм аналізують креслення й автоматично коригують позиційні номери елементів благоустрою.

Програма дозволяє автоматичне створення відомостей елементів озеленення та малих архітектурних форм – з урахуванням правил перенесення довгих рядків.

Крім того, програма виконує координування, обмірковування та оформлення креслення, з проставленням усіх необхідних штампів, автоматичним заповненням експлікації та, за необхідності, з автоматичним розрізанням на аркуші.

Вхідні дані

Підоснова, “чорний” рельєф.

Вихідні дані

Креслення всіх основних розділів генерального плану

Використані нормативні документи

СНиП 2.07.01-89 “Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень”, ГОСТ 21.101-97 “СПДС. Основні вимоги до проектної та робочої документації”, ГОСТ 21.204-93 “СПДС. Умовні графічні позначення та зображення елементів генеральних планів і споруд транспорту”, ГОСТ 21.508-93 “СПДС. Правила виконання робочої документації генеральних планів підприємств, споруд і житлово-цивільних об’єктів”, ГОСТ 2.301-68 “ЕСКД. Формати”, ГОСТ 2.302-68 “ЕСКД. Масштаби”, ГОСТ 2.303-68 “ЕСКД. Лінії”.

 

 


                                  

“ІНЖКАД” – ПРОЕКТУВАННЯ ЗОВНІШНІХ ІНЖЕНЕРНИХ МЕРЕЖ

Програма “ИНЖКАД” призначена для проектування зовнішніх інженерних мереж – каналізація, водопровід, газопровід, теплові мережі. Вона здійснює трасування мереж, побудову плану, зведеного плану інженерних мереж, поздовжніх профілів, отримання специфікацій обладнання, таблиць колодязів, обчислення обсягів земляних робіт, виконує гідравлічний розрахунок зливової каналізації. Додаток працює в середовищі ZWCAD, GEOCAD (CAD RELIEF і ПЛАНІКАД).

Основні функції

Трасування мереж, побудова плану, зведеного плану інженерних мереж, поздовжніх профілів, отримання специфікацій обладнання, таблиць колодязів, обчислення обсягів земляних робіт.

Вхідні дані

Геодезична підоснова об’єкта у вигляді растрового або DWG-файлу.

Вихідні дані

Побудова плану, зведеного плану інженерних мереж, поздовжніх профілів, отримання специфікацій обладнання, таблиць колодязів, обчислення обсягів земляних робіт.

 


“ЗЕМКАД” – програма землевпорядного проектування (розділу сільськогосподарських угідь)

 

Програма “ЗЕМКАД” виконує завдання поділу полів на ділянки рівної вартості (паї) під час землевпорядного проектування.

Програма реалізує базові процедури землевпорядного проектування, здійснює механізм просторового аналізу, виконуючи розкрій земельних ділянок з урахуванням неоднорідності ґрунтів і даючи змогу знаходити необхідне рішення.

Основні функції:

структурне (визначення загальної для господарства середньої вартості паю (знаючи число паїв);
визначення числа паїв на кожному полі; планування розміщення залишків);
блокове (задане число паїв, не обов’язково ціле; частка від вартості поля, задане число часток від вартості поля; на задану площу, на задану кількість).

Програма дає можливість землевпоряднику гнучко виконувати проектування з урахуванням ухилів, наявності проїздів тощо.

Вхідні дані

Контури земельних ділянок, що підлягають паюванню, карта агрогруп у вигляді векторизованих контурів з написами, довідник вартісних показників агрогруп.

Вихідні дані

  • Креслення ділянки, розділеної на паї;
  • файл, що містить координати точок повороту контурів ділянок з нормативною точністю (до сантиметра), ідентифікатор ділянки (номер поля і номер ділянки всередині поля), площу в гектарах з точністю до однієї сотки, відсоток від паю;
  • технічна документація по кожному паю.
  • Передбачено друк на бланку Державного акта на право власності на землю із зазначенням поворотних точок і суміжників.
  • Є можливість також видати інформацію у відкритих обмінних форматах для введення в ZWCAD, MapInfo, ArcView.

Результати землевпорядного проектування є основою для побудови земельних інформаційних систем (ЗІС).